Teraz jest 15 gru 2018, o 06:02

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Hortensje 
Autor Wiadomość

Post Hortensje
Mam trzyletnią hortensję i problem z przycinaniem. Nie wiem, czy zostawiać kwiatostan na zimę, czy przycinać roslinę jesienią. Po pierwszym roku obcięłam ją do wys. ok 2-30 cm, w następnym roku miała tylko 4 lub 5 kwiatów. Później zostawiałam je do wiosny, ale hotensja jest słaba a kwiaty nie duże.
Teraz ma wiecej kwiatów, ale nie wiem, w którym miejscu ja obciąć.

1 kwi 2009, o 20:04
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Post Re: Hortensje
Ja swoje hortensje przycinam na zimę na wysokości 30-40cm.Na zimę robię kopczyk z ziemi i jeszcze zasypuję liśćmi.Po za tym hortensje trzeba nawozić specjalnym nawozem do hortensji .Odwdzięczą Ci się pięknym kwitnieniem.Mam 4letnia i pięknie kwitnie.Nie może mieć sucho w lecie

Załączniki:
009.JPG
009.JPG [ 145.69 KiB | Przeglądane 17216 razy ]
1 kwi 2009, o 21:34

Dzięki, Misiu :) Na razie mogę wykorzystać tylko radę o nawożeniu. Postaram sie pamietać jesienią o przycięciu. Chyba moim błędem było zbyt radykalne przycięcie w pierwszym roku.

5 kwi 2009, o 10:32

Zastanawiam sie jaki roczny przyrost ma hortensja,poniewaz w tamtym roku kupilam dwa małe krzaczki(miały po jednym kwiatku),w tym roku musiałam je przesadzic i na dodatek moj kochany pieszczoch mi je połamał :roll: :roll: :roll: ....mam wrazenie ze rosną bardzo wolno.

10 cze 2009, o 12:04

DROGA Olinko!!! Hortensje to moja ulubiona roślina. Mam ich w zasadzie 2 gatunki. Pierwsza to zawsze różowa /bez względu na zakwaszenie/. Ni e obcinam jej wcale jesienią, tylko część ścinam kwiaty z lodyżkami na suche bukiety, pozostałe kwiaty .tuż pod kwiatem. Zasypuję korą, trocinami, gałązkami iglaków i dokładnie obwijam papierem falistym. Bez tego pączki kwiatowe zamarzną. Chcę zaznaczyć, że zasuszone kwiaty tej hortensji są wyjątkowo piękne. Drugie hortensje nie są tak wrażliwe, z kwiatami postępuję podobnie, niektóre kwiaty nawet zostają na krzaku. Obsypuję podobny kopczyk i obwijam albo nie. Pączki kwiatowe nie są tak wrażliwe. Obie hortensje solidnie dokarmiam przeznaczonym dla nich nawozem. Ta druga hortensja bardzo łatwo się rozmnaża, poprostu nie rozgarniam wiosną kopczyka i do jesieni mam kilka nowych roślinek :P .. życzę powodzenia z Hortensjami. Pozdrawiam serdecznie.Ela :

15 cze 2009, o 19:33

dziękuję wam za te rady z których napewno skorzystam...właśnie kupiłam trzy nowe krzaki miałam już różową ale jednoroczną narazie nie kwitnie ,teraz mam białe i już wiem jak o nie zadbać :D

24 cze 2009, o 23:42

ale o jakich hortensjach piszecie? bo róznią się tym jak z nimi postępować.
Ogrodowe? Bukietowe?

23 mar 2010, o 07:57

Też mam hortensje Jeszcze kwitną na działce. Hortensja ogrodowa już przekwitła i zostały już bez kwiatów. W tym roku ładnie kwitły ponieważ było dużo wilgoci, a one lubią wilgoć. Hortensja doniczkowa kwitnie mi na różowo jeszcze. Podlewałam ją kurzym nawozem naturalnym. Wcale ich nie obcinam, tylko gdy były małe przykrywałam gałązkami z jodły.

8 wrz 2010, o 22:46

Kwiatostany hortensji pozostawione na zimę mogą stanowić ciekawą dekorację.
Hortensje szczególnie młode należy okrywać. Bardzo szkodliwe dla roślin są przymrozki wiosenne,dlatego trzeba być czujnym i w razie potrzeby okrywać krzaki.

pozdrawiam
Wojtek

23 wrz 2010, o 23:16

nastrojowyogrod napisał(a):
ale o jakich hortensjach piszecie? bo róznią się tym jak z nimi postępować.
Ogrodowe? Bukietowe?

Bardzo trafna uwaga, różnią się i to bardzo, w tym wątku piszecie o hortensji ogrodowej która kwitnie na zeszłorocznych pędach.
Do tej pory myślałam że brak kwitnienia spowodowane jest przemarzaniem pąków kwiatowych ale w jakimś czasopiśmie ogrodowym wyczytałam że zbyt wysoka temperatura późną jesienią może spowodować przekształcenie pąka kwiatowego w pędowy i tym sposobem zamiast kwiatka jest nowy pęd, ale na to już chyba nie można nic poradzić. Posiadam kilka odmian hortensji w tym dębolistną, też kwitnie na pędach zeszłorocznych, pąki nie zmarzły ale nie kwitła, tylko z pączków wypuściła gałązki więc chyba coś w tym jest. :o :o :o
Bezproblemowe są hortensje bukietowe(wiechowate) kwitną na tegorocznych pędach nie marzną i przepięknie kwitną na każdym pędzie :)

Pozdrawiam Grażyna

Załączniki:
Komentarz: Na zdjęciu w jesiennych szatach jest hortensja piłkowana(koronkowa)kwitnie na pędach zeszłorocznych jest wytrzymała na przemarzanie.
100_6309 [1600x1200].JPG
100_6309 [1600x1200].JPG [ 76.34 KiB | Przeglądane 11707 razy ]
27 wrz 2010, o 13:01
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona