Teraz jest 3 wrz 2014, o 08:59

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Bluszcz na elewacji domu-za i przeciw... 
Autor Wiadomość

Post Bluszcz na elewacji domu-za i przeciw...
Jestem na etapie zakładania ogrodu i marzy mi się dom obrośnięty bluszczem....Może samoczepnym, trójklapowym lub winoroślą japońską.Taki zielony, wtopiony w ogród, jakby żywy....Proszę o informacje tych, którzy mają i są zadowoleni lub przeklinają dzień posadzenia bluszczu....Jakie są za i przeciw.Jednym słowem sadzić, czy nie...:)

Załączniki:
parthenocissus_tricuspidata_veitchi_01.JPG
parthenocissus_tricuspidata_veitchi_01.JPG [ 107.68 KiB | Przeglądane 3741 razy ]
28 lip 2010, o 20:22
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Post Re: Bluszcz na elewacji domu-za i przeciw...
Osobiście nie posiadam bluszczu lub innego pnącza na elewacji. Czynników za jest więcej niż przeciw- elewacja latem nie nagrzewa się, pnącze chroni przed zacinającym deszczem, w ich zaciszu schronienie znajdują ptaki oraz owady, co dla jednych jest zaletą dla innych wadą.
Pnącza rosnąc stają się ciężki np.dławisz może on obrywać gzymsy.
Pnącza należy trzymać z daleka od otworów wentylacyjnych, rynien, anten, markiz rolet itp. Dachy pokryte dachówką lub gontem też należy chronić przed roślinami.
Gatunki polecane na fasady to winobluszcz trójklapowy, glicynia i winorośl potrzebują dodatkowych podpór przy budynku.
Zapraszamy do dyskusji osoby które mają na swych domach pnącza:)

Pozdrawiam
Wojtek

12 sie 2010, o 22:25

Glicynia obowiazkowo Wojtku!.Zdecyduję się na fioletową.Bdzie ona jednak wspinać się po pergoli przymocowanej jedną strona do elewacji-jak na zdjęciu :P. Może jeszcze zdążę w tym roku...Robiłam "wywiad środowiskowy" i nikt z pytanych nie chciałby pozbyć się pnącza z elewacji, więc na bluszcz też się zdecyduję:)

Załączniki:
glicynia.jpg
glicynia.jpg [ 68.26 KiB | Przeglądane 3707 razy ]
13 sie 2010, o 21:21

Świetny pomysł!!
Muszę przyznać, że również szukam miejsca w swoim ogrodzie na glicynię. Różne odmiany chcę puścić na siatkę i stworzyć kwitnące ogrodzenie,w tym roku zacznę od kilku powojników silnie rosnących np.z grupy Tangutica.
Na glicynię nie mam jeszcze konstrukcji.Myślę, że zainspiruję się dodanym przez Ciebie zdjęciem :)

Pozdrawiam
Wojtek

25 sie 2010, o 23:59

Właśnie kilka godzin temu posadziłam swoje glicynie(różową i białą z długimi kwiatami).Ciemno już jest, więc zdjęcie zrobię jutro. :D Rosną już przy tarasie.Te, co posadziłam nie będą się wspinać po konstrukcji...Widziałam glicynię prowadzoną w formie drzewka i tak swoje będę prowadzić. :D Starsze egzemplarze mają pięknie powyginane konary....(na dole zdjęcie, które mnie zainspirowało)....Do wspinania zostawiłam fioletową podwójną...Pergola jednak dopiero na wiosnę, więc musi poczekać... ;) A ogrodzenie z przewieszającymi się glicyniami na pewno będzie wyglądało baśniowo... :) Wszystko z glicynią wygląda pięknie!!!

Załączniki:
wisteria5.jpg
wisteria5.jpg [ 80.19 KiB | Przeglądane 3597 razy ]
1 wrz 2010, o 21:18

Mam winobluszcz i bluszcz trójklapkowy na ścianach i nie widzę przeciw-wskazań co do nasadzeń.
Mam również bluszcz Hedera na drzewach i to jest to, bo i zimą ładnie na to się patrzy. :P

10 wrz 2011, o 17:48

o widze zrobilo sie bardzo aktywnie:)

wlasnie wrocilam z ogrodu... bo ciemno... ale i trawka skoszona i piekny wieniec z galezi i sempervivum zrobiony... zdjecie dopiero jutro, bo... ciemno.

co do wszelkich pnaczy na fasadach: to co napisal wojtek zaraz na poczatku - nic dodac nic ujac ;)

co do glicynii: ona potrzebuje porzadnych belek do wspinania, bo jak nie to je zgniecie swoimi konarami:)

ale taka na pniu tez jest ladna, tyle ze moze nie najlepsze miejsce dlaniej nad stawem... wszystko co przekwitnie spadnie do wody, a ciezko jest te przekwitle kwiatki wylowic...

pozdrawiam
aneta

10 wrz 2011, o 21:05

Ten bluszcz trójklapowy jest prześliczny, sama zastanawiam się nad posadzeniem go przy altance. Cudnie zmienia kolory, widziałam zdjęcie gdzieś na all.

30 maja 2012, o 23:13

Bluszcz na elewacji wygląda przepięknie latem, a zimą nadaje budynkom tajemniczości. Niestety nie tylko nam się podoba i jako schronienie wybierają je również żyjątka z myszkami włącznie. Mnie to w sumie nie przeszkadza ale myszki w ten sposób na zimie mają łatwy dostęp do ciepłych mieszkań.

5 wrz 2012, o 13:19

ja bałabym się o elewację budynku:(

22 maja 2013, o 08:11
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona