Teraz jest 24 wrz 2018, o 16:22

Staw kąpielowy 
Autor Wiadomość

Post Staw kąpielowy
Hejka, szykuję się do założenia stawu kąpielowego. Raczej nie zamierzam brać do tego firmy. Ma ktoś doświadczenie w budowie i pielęgnacji? Do tej pory samodzielnie zrobiłam małe oczko ze strumykiem i jakoś je utrzymuje w dobrym stanie i bez glonów (bez glonów = dużo pracy i kasy ;). Świadomie korzystam z ekologicznych produktów typu ecogerm, w strumyku mam wyłożone woreczki z phosbinder i sypię algosplit lub fadenalgenvernichter na glony nitkowate. Mam drogi filtr ciśnieniowy, który czyszczę co tydzień i jak na razie jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego. Zbiornik przyciąga dużo zwierzątek i jest piękny :) Co do stawu to nurtuje mnie kilka pytań, na które nie odpowiedziała mi jeszcze w sposób zadowalający żadna firma. Może tutaj na forum ktoś szczerze napisze? Z góry dziękuję.

1. Czy przy stawie kąpielowym będzie dużo więcej pracy i kosztów niż przy oczku o tym samym rozmiarze?
2. Jak ma się takie naturalne filtrowanie wody w stawie kąpielowym do filtracji w oczku wodnym?
3. Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnej budowy?
4. W internecie dużo się pisze o minerałach filtracyjnych do takiego stawu, roślinach wodnych, badaniach wody itp. Czy to aż tak ważne i istotne? Te minerały mają zawrotne ceny.
5. Czy takie stawy rzeczywiście wyglądają jak na zdjęciach firm które je oferują czy to ściema?
6. Ile kosztuje samodzielna budowa stawu kąpielowego o powierzchni 100 m2 ? Chodzi mi o materiały.
7. Ile kosztuje utrzymanie miesięczne takiego stawu i jakie preparaty pielęgnacyjne należny stosować?
8. Słyszałam, że przy stawie nie wolno stosować nic co ma siarczan miedzi? Czy to prawda?
9. Oczko czyszczę raz w roku po zimie, czy w stawie też będzie trzeba wybrać całą wodę?
10. Dlaczego w stawie nie powinno być ryb?
11. Jak wygląda filtr do takiego stawu? To same rośliny czy jakieś urządzenie typu filtr w oczku?
12. Jeśli w stawie kąpielowym nie może być lampy Uv to jak się rozwiązuje problem zielonej wody?
13. Czy lepsze jest dno wysypane żwirkiem czy wyłożone folią lub obłożone kamieniem?
14. Gdzie kupić rośliny do takiego stawu, w jakiej ilości i jakie?

Thx :)

5 sie 2017, o 18:55
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Post Re: Staw kąpielowy
Witam, postaram się odpowiedzieć bardzo konkretnie. Stawami zajmuje się 15 lat. Działam komercyjnie (współpracuję na zasadzie podwykonawstwa z kilkoma firmami w kraju) jak i całkowicie prywatnie, hobbystycznie. Znam dosyć dobrze i teorię i praktykę. Napatrzyłem się chyba na wszystkie możliwe błędy wykonawców i popełniłem sporo swoich 8-)

1. Czy przy stawie kąpielowym będzie dużo więcej pracy i kosztów niż przy oczku o tym samym rozmiarze?

Tak, pracy będzie dużo więcej, staw kąpielowy wymaga systematyczności w przeciwieństwie do oczka

2. Jak ma się takie naturalne filtrowanie wody w stawie kąpielowym do filtracji w oczku wodnym?

W oczku wodnym zazwyczaj wodę filtrujemy za pomocą filtrów mechanicznych, lamp UVC i wspomagamy się preparatami chemicznymi do walki z glonami. W stawie kąpielowym poza filtrem mechanicznym, mamy filtr hydrobotaniczny, filtr mineralny z odpowiednimi absorberami i wydajny filtr biologiczny. Filtracja wody w stawie kąpielowym ma wspomóc naturalne procesy samooczyszczania się wód. Nie stosujemy tu lamp UVC i preparatów dezynfekujących wodę.

3. Na co zwrócić uwagę podczas samodzielnej budowy?

Musisz mieć dokładną analizę wody jaką będzie napełniony staw. Jest kilka firm, które specjalizują się w badaniu wody pod kątem budowy stawu kąpielowego. Nie są to badania jakie robi Sanepid na potrzeby wody pitnej. Kosztują coś ok. 700 zł. Po zleceniu badań koniecznie zleć wykonanie projektu stawu dobrej firmie. Taki projekt to podstawa jeśli chcesz sama zbudować staw i uniknąć kosztownych błędów. Większość firm nawet w projektach nie zdradza technologii lub jest to ich "tajemnica firmy" - na takie firmy uważaj. Do konsultacji otrzymanego projektu polecam pana Gąsiorowskiego lub pana Blocha. Bardzo często nawet drogie projekty zawierają podstawowe błędy i koniecznie należy to zweryfikować.

4. W internecie dużo się pisze o minerałach filtracyjnych do takiego stawu, roślinach wodnych, badaniach wody itp. Czy to aż tak ważne i istotne? Te minerały mają zawrotne ceny.

Minerały do stawu kąpielowego to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania przez kilkanaście lat. Bardzo często widziałem jak do stref filtracyjnych wsypywany jest tani keramzyt, dolomit lub zwykły żwir. Filtry takie popracują do 2-3 lat i będzie trzeba cały ten syf wymienić na właściwy. Jakie minerały muszą się znaleźć w wodzie wynika z badań i analiz wody. Podobnie jest z roślinami wodnymi. Tutaj nie można iść na skróty lub kopiować innych rozwiązań. Najlepsze na świecie mieszanki to polonite, biochalix, bioporif, biocalith. Ich skład i ilość jest zawsze ustalana indywidualnie w zależności od wyników badań wody.

5. Czy takie stawy rzeczywiście wyglądają jak na zdjęciach firm które je oferują czy to ściema?

Jeśli są właściwie pielęgnowane to tak, niestety nie spotkałem się jeszcze z właściwie pielęgnowanym stawem. Zazwyczaj takie ekologiczne baseny są jednak pełne osadów i glonów.

6. Ile kosztuje samodzielna budowa stawu kąpielowego o powierzchni 100 m2 ? Chodzi mi o materiały.

Ponad 50 tys będą kosztowały filtry i armatura, minerały i filtr roślinny ok. 25 tys zł, 10 tys rośliny wodne, materiały do hydroizolacji ok. 10 tys, materiały budowlane od 10 tys do 20 tys, robocizna firmy w roku 2017 pewnie coś od minimum 30 tys zł. Razem taki poprawnie zaprojektowany staw powinien kosztować od 120 do 150 tys zł z firmą. Samemu zrobisz od 90 tys. Tańsze oferty to zwykłe oszustwo.

7. Ile kosztuje utrzymanie miesięczne takiego stawu i jakie preparaty pielęgnacyjne należny stosować?

Ja stosuję tylko ekologiczne preparaty do stawów kąpielowych. Koszty miesięczne zależą od jakości wody jaką mamy w stawie. Zazwyczaj przy 100 m2 jest to wydatek od 200 do 1000 zł w miesiącach letnich. Nie jest to tanie jak opisuje się w internecie.

8. Słyszałam, że przy stawie nie wolno stosować nic co ma siarczan miedzi? Czy to prawda?

To trucizna i posiada ją w składzie prawie każdy skuteczny produkt do walki z glonami. W stawie kąpielowym nie powinniśmy stosować nic co zabije nam nasz biofilm lub zaburzy równowagę biologiczną. Pozostaje cierpliwość, ciężka praca lub duży portfel ;)

9. Oczko czyszczę raz w roku po zimie, czy w stawie też będzie trzeba wybrać całą wodę?

W dużych stawach ponad 200 - 300 m2 i większych nie jest to konieczne, w mniejszych raczej tak. Staw kąpielowy po wyłączeniu filtracji (zima w naszym klimacie) szybko zaczyna przypominać zwykłe oczko wodne.

10. Dlaczego w stawie nie powinno być ryb?

Ryby zjadają zooplankton, który jest istotnym elementem filtracji wody

11. Jak wygląda filtr do takiego stawu? To same rośliny czy jakieś urządzenie typu filtr w oczku?

Zobacz sobie przekrój i opis filtra stworzonego z myślą o stawach kąpielowych o nazwie HydroGravity. Proces filtracji w stawie jest bardzo złożony i nie składa się tylko z wyżej wspomnianego lub podobnego filtra mechaniczno-biologicznego. Do tego dochodzą procesy sorpcji na złożach mineralnych, dostarczanie dwutlenku węgla w odpowiednich ilościach za pomocą dozowników typu Dispenser co2, pracy roślin wodnych, bakterii nitryfikacyjnych, biofilmu i zooplanktonu.

12. Jeśli w stawie kąpielowym nie może być lampy Uv to jak się rozwiązuje problem zielonej wody?

Lampę UV warto mieć zainstalowaną na wszelki wypadek, są określone i skrajne przypadki w jakich warto ją uruchomić na jakiś czas. Generalnie lampa UVC zabija wszystko co przez nią przepłynie, sterylizuje wodę. Praca lampy zabije nasze bakterie, mikroorganizmy i nie uporamy się z powstającym w takich warunkach glonem nitkowatym. Niemieckie normy zabraniają jej stosowania w prawie każdym typie stawów kąpielowych. Wyjątek stanowią ekobaseny w których stale dozujemy preparaty mikrobiologiczne. Bakterie, rośliny wodne i zooplankton skutecznie zlikwidują nam problem "zielonej wody".

13. Czy lepsze jest dno wysypane żwirkiem czy wyłożone folią lub obłożone kamieniem?

Żwirek na dnie stawu jest ładny ale bardzo kłopotliwy w pielęgnacji. Na prostym dnie może stale pracować odkurzacz tzw. robot basenowy.

14. Gdzie kupić rośliny do takiego stawu, w jakiej ilości i jakie?

Rośliny kupujemy tylko z ekologicznych plantacji, z gołym korzeniem i hodowane w substratach mineralnych a nie w zwykłej ziemi lub mieszance organicznej. Rośliny z doniczek lub przesadzone z jezior tylko narobią nam dużych i kosztownych problemów. Ilość roślin i ich umiejscowienie wynika z projektu i badań wody. Nie wszystkie gatunki mogą rosnąc obok siebie i nie wszystkie będą nam rosły w wodzie o określonych parametrach.

Mam nadzieję, że pomogłem. Pamiętaj też aby dokładnie badać materiały z jakich będzie budowany staw na wydzielanie fosforu. Widziałem dziesiątki dobrze zaprojektowanych i wybudowanych stawów w których występował problem z wydzielaniem fosforu przez zastosowane żwiry. Jeśli już zdecydujesz się na samodzielną budowę to zachęcam do publikacji zdjęć tutaj na forum.

8 sie 2017, o 18:09

dziękuję, temat jest poważny i rozwojowy

16 sie 2017, o 21:44

Ostatnio zamawiałem na fulo.pl siatkę na oczko wodne i widziałem, że mają też na baseny. Myślę, że warto zerknąć na coś takiego, zmniejsza to zanieczyszczenia no i chroni przed wpadaniem zwierząt do wody

17 maja 2018, o 14:52