Teraz jest 21 paź 2018, o 06:03

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Trawnik po zimie-pielęgnacja 
Autor Wiadomość

Post Re: Trawnik po zimie-pielęgnacja
A nie lepiej zatrudnić do tych prac ogrodowych jakiegoś fachowca? nie wiem czy faktycznie te ogrody-marekczarniak.com.pl/trawniki-krakow mają taką kompleksową ofertę z nawożeniem i wertykulacją?

9 kwi 2015, o 08:15
Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość

Być może komuś się przyda artykuł, w którym opisujemy najważniejsze zabiegi jeżeli chodzi o pielęgnację trawników (m.in. wertykulację, zabieg wałowanina, nawożenie):
greensolutions.com.pl/pielegnacja-trawnikow-najwazniejsze-zabiegi/

Pozdrawiamy! :)

13 maja 2015, o 14:43

kejta napisał(a):
Miałam spory problem początkowo co po kolei i kiedy robić. Nareszcie to uporządkowalm i opisałam:
Po zimie trawnik nie wygląda najlepiej. Czas go zregenerować! Oto lista co po kolei najlepiej wykonać:

Wertykulacja- pionowe cięcie darni na głębokość kilku cm, które ma na celu usunięcie filcu, jak również poprawienia przepływu powietrza oraz wody do korzeni. Najlepiej wykonać ją pod koniec marca, po pierwszym koszeniu.
Aeracja- napowietrzanie gleby rożnego rodzaju narzędziami stworzonymi do nakłuwania darni. Zabieg należny przeprowadzić gdy gleba jest wilgotna dwukrotnie, tzn. wykonać najpierw w jednym kierunku, a następnie w poprzek.
Piaskowanie- rozrzucanie średniej średnicy piasku po trawniku w celu niepoprawienia przepuszczalności gleby i jej rozluźnienia. Zabieg wykonujemy po wertykulacji i aeracji.
Wałowanie- zabieg ma na celu wyrównanie powierzchni trawnika oraz pobudzenie trawy do krzewienia. Wałowanie należny przeprowadzić wałem o masie około 70 kg.
Nawożenie- coroczne nawożenie trawnika wiosną poprawia jego ogólną formę. Najważniejszymi składnikami powinien być azot, fosfor, potas, magnez i wapń.

Fajnie przedstawione, choć dodalibyśmy od siebie dwie rzeczy: nawadnianie i koszenie trawnika z funkcją mulczowania - czyli koszenie bez kosza na trawę i rozdrabnianiem skoszonej trawy. W ten sposób dostraczamy trawnikowi cennych składników odżwyczych. Warto o tym pamiętać bo to tani jednak skuteczny sposób na to by trawnik wyglądał zdrowo.

24 sie 2015, o 16:30

A co z mulczowaniem? Ponoć zaleca się raz w roku takie ścinanie końcówek źdźbeł trawy, aby te fragmenty posłużyły jako nawóz.

Mulczowanie (ang. mulching) – pokrywanie powierzchni gleby materią organiczną lub nieorganiczną, np. ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz, niekwitnącymi chwastami lub trawą w celu zmniejszenia parowania wody, niedopuszczenia do rozwoju chwastów, poprawy sprawności roli oraz zapobieżenia erozji wodnej i wietrznej. Mulczowanie naśladuje procesy rozkładu materii organicznej w przyrodzie, gdzie obumarła masa roślinna rozkłada się na powierzchni gleby.

28 wrz 2015, o 23:35

Pozyczyłam od znajomego książkę w tym temacie, jak dbać o trawnik. Dość ciekawa, praktyczna, cienka i konkretna, często korzystam z zawartych tam porad:-) Polecam: 3 sposoby zakładania trawnika i jego pielęgnacja, Mariusza Jurkowskiego. W książce autor przedstawia trzy sposoby zakładania trawnika:
- trawnik siany
- trawnik z rolki
- trawnik z biowłókniny.
Ponadto zamieszcza w książce szereg porad dotyczących pielęgnacji trawnika, m.in. jak zlikwidować nierówności, zwalczać chwasty, mchy i szkodniki oraz choroby. Omawia także zabiegi pielęgnacyjne takie, jak koszenie, podlewanie, nawożenie, wertykulacja, areacja, wałowanie i odkurzanie.

22 lis 2015, o 19:13

Ja mam ogromny problem po zimie z suchymi plamami. Czy macie jakieś rady na to jak go zabezpieczyć przed, albo jak go odżywić po zimie?

22 lut 2016, o 21:50

Ja swój zawsze odżywiam nawozem, teraz daje Florendi do trawników, dodatkowo nie mam już problemu z mchem, który się pojawiał w niektórych miejscach i bardzo szpecił mój piękny trawnik. Także myślę, że warto spróbować, jeśli chcemy mieć zadbany zielony dywan ;)

17 maja 2016, o 21:24

Ja z nieco pobocznym pytaniem - ale nadal w kwestii pielęgnacji trawnika? Czy kupno takiego aeratora ma sens? Do tej pory używałem zwykłego, ręcznego - ten jest sporo droższy czy jest też lepszy? zależy mi na tym, żeby doprowadzić mój trawnik do perfekcji.

2 lis 2016, o 20:03

U nas często trawnik taki jest grabiony, ciut nawożony, a potem często koszony. Właściwa pielęgnacja sprawdza się w lepszym wyglądzie trawnika.

26 maja 2018, o 15:03
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2